Jak stworzyć bilans wydatków i dochodów domowych?

| 10 marca 2015

Każdy w swoim działaniu dąży do jak najlepszego zaspokojenia nieograniczonych potrzeb, przy użyciu ograniczonego środka, jakim są pieniądze. Jest to element psychologii zachowań konsumentów. Dzięki prowadzaniu bilansu miesięcznego możemy w efektywniejszy sposób zarządzać naszymi finansami.

Sporządzanie bilansu

Wbrew pozorom poprawne stworzenie bilansu budżetu domowego nie jest wcale prostą sprawą. Nawet jeżeli podliczymy swoje wydatki i dochody, to możemy zrobić to w sposób błędny, a otrzymane dane będą dla nas praktycznie bezużyteczne. Bilans najczęściej prowadzi się w trybie miesięcznym. Najprostszym sposobem jest zsumowanie pod koniec miesiąca kalendarzowego wszystkich dochodów i wydatków, a w późniejszym kroku analizowanie wyniku. Mało kto pamięta o wszystkich swoich wydatkach, dlatego wartości nie muszą być idealne. Najważniejszą rzeczą jest stworzenie ram naszego bilansu, czyli przychodów i wydatków stałych. Najlepiej podzielić kartkę pionową linią, po czym po lewej zapisywać dochody, a po prawej wydatki. Sam bilans możemy tworzyć na różne sposoby, jednak warto pogrupować wszystkie dochody i wydatki w trzystopniowej skali. Na samym początku zapisujemy cechy stałe, czyli w przypadku dochodu pensje, emerytury, renty, itp., natomiast w przypadku wydatków czynsz, raty, rachunki, itp. Kolejnym krokiem jest zapisanie stabilnych przychodów dodatkowych, oczywiście jeżeli takie posiadamy oraz niezbędnych wydatków, takich jak jedzenie, paliwo, bilety, artykuły higieniczne, itp. Na samym końcu zapisujemy dochody dodatkowe niestabilne oraz wydatki na rozrywkę, przyjemności i mało niezbędne do funkcjonowania produkty. Nie musimy rozpisywać poszczególnych grup, wystarczy uśredniona kwota. Ostatnie sumujemy każdą grupę dochodów i wydatków oraz całą lewą i prawą stronę. Różnica pomiędzy przychodem, a wydatkami jest wolną kwotą, którą dysponujemy i możemy dla przykładu zaoszczędzić. Stworzony tym schematem bilans pozwala nam w łatwy sposób sprawdzić w jakich dziedzinach możemy zaoszczędzić, a w których i w jakim stopniu możemy przeznaczać więcej.

Uśrednienie wydatków i dochodów

Należy pamiętać, że zależnie od pory roku mogą się one od siebie znaczenie różnić. Dla przykładu ogrzewanie – jest to stały, coroczny wydatek, który występuje jedynie w okresie zimowym. Prowadząc bilans możemy błędnie założyć podczas innych okresów, że kwota stałych wydatków się nie zmieni, a tym samym źle zarządzać naszymi środkami. Jak wygląda rozwiązanie problemu? Należy wziąć pod uwagę wszystkie przybliżone wydatki stałe występujące okresowo (w przypadku ogrzewania dobrym pomysłem będzie zsumowanie zeszłorocznych wydatków oraz poprawienie ich o wzrost jego kosztów) i podzielić je przez liczbę miesięcy. Otrzymaną kwotę dodajemy do miesięcznych, stałych wydatków.

Porównaj najnowsze rozwiązania finansowe:
kredyty mieszkaniowe porównanie maj 2023
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator 2017
lokaty bankowe oprocentowanie maj 2023
chwilówki porównanie 2017 – nowe firmy pożyczkowe

Kategoria: Finanse

Informacja o Autorze (Profil Autora)

Możliwość komentowania została wyłączona