Karta kredytowa – dla kogo?

| 2 maja 2016

Karta kredytowa to jedno z dostępnych narzędzi płatniczych, z którego korzysta obecnie co szósty Polak. Niestety wiele osób nadal nie zna zasad jej funkcjonowania, co bardzo często prowadzi do tego, że się zadłużamy.

O czym warto wiedzieć posiadając kartę kredytową?

Najważniejsze jest to, aby orientować się, jak długo trwa okres bezodsetkowy czyli czas, w którym możemy zwrócić pieniądze nie ponosząc żadnych kosztów z tytułu użytkowania karty. Jeżeli pożyczoną kwotę oddamy w odpowiednim terminie, nie zapłacimy odsetek. Gdy będziemy używać jej nierozsądnie, bardzo szybko popadniemy w długi. Pamiętajmy, że karta kredytowa służy głównie do wykonywania transakcji bezgotówkowych, nie opłaca się wypłacać pieniędzy z bankomatów, ponieważ za taką operację również pobierane są dodatkowe opłaty.
Karta kredytowa z powodzeniem może zastąpić mały kredyt, który w przypadku odpowiedniego użytkowania w zasadzie dostajemy za darmo. Takie rozwiązanie nie będzie jednak dobrym pomysłem dla osób, które mają tendencje do wydawania pieniędzy i nie potrafią kontrolować swojego budżetu. Zaciąganie dużego kredytu i rozliczanie jedynie minimalnych kwot, także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wtedy nasz dług rośnie. Zazwyczaj albo w ogóle nie korzystamy z kraty kredytowej, albo robimy to w nieodpowiedni sposób, stąd u wielu osób przekonanie, że trzeba wystrzegać się takich narzędzi płatniczych.

Karta kredytowa nie jest rozwiązaniem wyłącznie dla osób zamożnych, aczkolwiek dla osób rozsądnych, które potrafią zarządzać swoimi finansami i kontrolować wydatki. Jeżeli ktoś wie, jak umiejętnie z niej korzystać, ma w zanadrzu bezpłatną pożyczkę, którą może wykorzystać na przykład w sytuacjach kryzysowych. Oczywiście nie warto popadać ze skrajności w skrajność, niech karta nie leży nieużywana, ale nie warto także przesadzać z korzystaniem z niej. Gdy potraktujemy ją, jako dodatkowe źródło finansowania, może okazać się przydatna.

Porównaj najnowsze rozwiązania finansowe:
kredyty mieszkaniowe porównanie styczeń 2024
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator 2023
lokaty bankowe oprocentowanie styczeń 2024
chwilówki porównanie 2024 – nowe firmy pożyczkowe

Znaczniki: , ,

Kategoria: Finanse

Informacja o Autorze (Profil Autora)

Możliwość komentowania została wyłączona