Konsolidacja może się nie opłacać

| 10 stycznia 2017

Jeśli przestajemy panować nad spłatą zobowiązań pierwsze, co przychodzi nam na myśl to konsolidacja. W przekonaniu tych osób połączenie kilku kredytów w jeden, z niższą ratą to jedyna szansa na uniknięcie problemów finansowych i zaniechania spłaty zobowiązań. Podpisanie umowy to żaden problem, tym bardziej, że same banki zachęcają do konsolidacji. Czy to jest jednak zawsze najlepsze rozwiązanie?

Jeśli nasze możliwości finansowe nie pozwalają na spłatę wysokich rat miesięcznych może to być rozwiązaniem. Jednak nie sprawi, że obniżymy kapitał pozostały do spłaty. Dzięki konsolidacji rozłożymy ten sam dług na więcej rat. Przez to będą one niższe. Warto podkreślić, że podpisując umowę na kredyt konsolidacyjny będziemy musieli ponieść nowe, dodatkowe koszty. Zatem zliczając wszystko i tak do spłaty będziemy mieli więcej. Dzięki konsolidacji faktycznie możemy obniżyć oprocentowanie (zwłaszcza jeśli kredyt zaciągany był dawno temu, przy wyższych stopach procentowych – obecnie są one niskie, więc możemy liczyć na obniżenie ich wartości o 3-4 punkty procentowe). Jednak w ogólnym rozrachunku tych odsetek zapłacimy i tak więcej – im dłużej kredyt będzie spłacany, tym wyższy będzie koszt całkowity kredytu).

Wadą konsolidacji jest ukrywanie nieumiejętności gospodarowania pieniędzmi. Nie dlatego, że z nadmiernego obciążenia spłatą dwóch czy trzech kredytów i kart kredytowych pozostał jeden, z niższa ratą. Klienci błędnie rozumują, że sytuacja finansowa się poprawiła i zaczynają żyć ponad stan, bez oszczędzania. Niestety takie działania mogą doprowadzić do powstawania spirali zadłużenia. W tym przypadku konsolidacja nic nie pomoże.

Jak widać konsolidacja nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Osoby, które nie mają innych możliwości, bp np. stracili pracę czy dodatkowe źródło dochodu i nie stać ich na spłatę zobowiązań w obecnej wysokości mogą zdecydować się na taki kredyt. Należy jednak żyć skromniej, by nie dopuścić do zaciągania kolejnych kredytów. Powinna być ona rozwiązaniem ostatecznym. Istnieje przecież szereg innych możliwości – chociażby próby negocjacji z bankiem czy zmianą/wydłużeniem okresu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Może warto skorzystać z często oferowanych wakacji kredytowych? Kwestia chęci.

Porównaj najnowsze rozwiązania finansowe:
kredyty mieszkaniowe porównanie sierpień 2023
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator 2023
lokaty bankowe oprocentowanie sierpień 2023
chwilówki porównanie 2023 – nowe firmy pożyczkowe

Kategoria: Kredyty

Informacja o Autorze (Profil Autora)

Możliwość komentowania została wyłączona