Kredyt dla seniora

| 30 sierpnia 2013

Starsi kredytobiorcy. Kredytobiorcy w starszym wieku to solidni klienci banków. Solidni, ponieważ traktują poważnie swoje zobowiązania i spłacają je w terminie. Emeryci ubiegają się o pożyczki głównie dlatego, by pomóc młodszemu pokoleniu stanąć na nogi. Pomoc najbliższym jest silnym bodźcem motywującym do ubiegania się o kredyty. Można powiedzieć, że seniorzy są najlepszymi odbiorcami bankowych produktów. Większość z nich – ze względu na wiek – unika pożyczek z długim terminem spłacania. Mimo to, rzadko który bank pożycza im pieniądze na korzystniejszych warunkach niż młodszym kredytobiorcom.

Zabezpieczenia kredytów dla seniorów. Banki stawiają tu na pierwszym miejscu pewne ryzyko, jakie łączy się z pożyczaniem pieniędzy osobom starszym. Największym ryzykiem jest tu śmierć kredytobiorcy przed spłatą długu. Instytucje finansowe korzystają więc z wyjścia, jakim jest przymusowe wykupienie polisy ubezpieczeniowej na życie. W razie najgorszego, pożyczone pieniądze oddaje bankowi ubezpieczyciel kredytobiorcy. Aby ryzyko udzielania kredytów osobom starszym zmniejszyć do minimum, banki uciekają się do wyznaczania granic wiekowych na udzielane pożyczki. Często jest to granica wiekowa, w której cały dług musi zostać spłacony. Zatem, kredytobiorca starszego pokolenia musi odpowiednio wcześniej zaplanować pożyczkę i jej spłatę. Jeśli bank wyznaczył osiemdziesiąty rok życia jako granicę spłaty zaciągniętego długu, to siedemdziesięcioośmioletni kredytobiorca musi spłacić go w ciągu 24 miesięcy lub szybciej.

Promocje dla seniorów. Cierpliwi i dociekliwi seniorzy znajdą banki, które oferują specjalne kredyty dla tej grupy wiekowej. Chodzi o kredyty preferencyjne, w których korzystne warunki spłaty (oprocentowania i prowizje) są czymś w rodzaju nagrody za solidność i terminowość spłat, która charakteryzuje starszych kredytobiorców. Charakteryzuje ich, bo rzadko kiedy biorą kredyty dla siebie, dla własnych przyjemności i potrzeb. Zapożyczając się z myślą o dzieciach i wnukach, siłą rzeczy czują się bardziej zobowiązani do jak najszybszego oddania pożyczonych pieniędzy.

Formalności kredytowe. Prawie każdy bank stosuje uproszczone procedury związane z kredytami dla seniorów. Nieskomplikowane formalności to ukłon w stronę tej grupy klientów. Przed zaciągnięciem pożyczki w danym banku warto się upewnić co do tego, czy stosuje on ograniczenia wiekowe i czy zmusza do wykupienia polisy ubezpieczeniowej na życie. Ubiegający się o pożyczkę, powinien przynieść do banku wypełniony formularz wniosku o kredyt, a także dowód osobisty, dodatkowy dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, decyzję o przyznaniu emerytury lub renty. Jeśli decyzja jest stara, lepiej dołożyć do niej dokument poświadczający ostatnią rewaloryzację pobieranego świadczenia. Banki w pierwszej kolejności udzielają pożyczek seniorom, którzy posiadają w nich konta osobiste bądź rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe. Do otrzymania kredytu wystarczy wówczas sam wniosek. Zdolność do spłaty pożyczki bank ocenia sobie sam, na podstawie regularnych wpływów na konto.

Porównaj najnowsze rozwiązania finansowe:
kredyty mieszkaniowe porównanie wrzesień 2023
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator 2023
lokaty bankowe oprocentowanie wrzesień 2023
chwilówki porównanie 2023 – nowe firmy pożyczkowe

Kategoria: Kredyty

Informacja o Autorze (Profil Autora)

Możliwość komentowania została wyłączona